Likteņdārzs

Sagaidot 30. gadadienu kopš vēsturiskā balsojuma par Latvijas neatkarības atjaunošanu, Likteņdārzā sadarbojoties 4. maija Deklarācijas klubam un Koknese fondam izveidota piemiņas vieta, kas godina 38 Tautas padomes locekļus, kuri 1918. gada 18. novembrī piedalījās Latvijas valsts proklamēšanas aktā, un 138 Latvijas Augstākās padomes deputātus, kuri 1990. gada 4. maijā nobalsoja par deklarāciju „Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu”.

Piemiņas vietu, kas iekārtota Draugu alejas sākumā atklāja 2020. gada 6. septembrī.

Piemiņas vietas projekta autores ir Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Vides un būvzinātņu fakultātes dekāne un Ainavu arhitektūras un plānošanas katedras profesore Daiga Zigmunde un LLU Ainavu arhitektūras un plānošanas katedras vadītāja, asociētā profesore Natalija Ņitavska.

“Likteņdārzs. Vieta, kur rast mieru dvēselei, izsāpēt ilgi nestu sāpi un redzēt turpinājumu valsts neatkarībai un cilvēka brīvībai. Šķiet, ka šeit apstājas laiks un tu rodi spēku, drosmi, izturību kā atceroties bijušo, tā veroties nākotnē.

Piestāj uz brīdi pie pelēka laukakmens, uz kura rakstīts “Mana balss Latvijai”. Padomā par tiem, kuri 1918. gada 18. novembrī, gada vistumšākajā un visdrūmākajā laikā, neapjuka, nesamulsa, nenobijās un atnesa gaismu Latvijai. Tā ir vienīgā vieta mūsu zemē, kur var izlasīt šo drosmīgo patriotu vārdus. Plāksne, uz kuras rotājas šo gudro cilvēku vārdi, liek pieliekt galvu, lai tos izlasītu. Lakoniskais gravējums “1918” liecina par veiktās varonības laiku. Bija jāpaiet 101 gadam, lai šie vārdi un uzvārdi tiktu iemūžināti.

Mēs, Augstākās padomes deputāti, kuri balsoja par Neatkarības deklarāciju, lepojamies ar to, ka īstenojās mūsu iecere Likteņdārzā godināt Latvijas valsts proklamētājus un radām prieku savus vārdus novietot iepretim. Mūsu pārliecība – Latvijas Republikas proklamēšanu var godināt, pateicoties mūsu 1990. gada 4. maija balsojumam. Pirms 30 gadiem, tagad un arī turpmāk šie divi Latvijai nozīmīgie gada skaitļi nav iedomājami viens bez otra.”

Velta Čebotarenoka

Ielādējas ...